KOLAJEN NEDİR?

Kolajen, vücutta doğal olarak çözünmeyen, dokulara yapısal bütünlük sağlayan ve canlı organizmalarda en bol bulunan proteindir. Kolajen, insan vücudundaki toplam protein içeriğinin yaklaşık %30’unu oluşturur. Vücudumuzun bağ dokularının bütünlüğünü, elastikiyetini ve gücünü sağlamaya yardımcı olur. Yüksek çekme gücü ile cilt, bağ doku, kıkırdak, ligament, tendon ve kemiklerin ana bileşenidir. Ağırlık itibariyle, insan vücudu kabaca %60 su, %20 protein ve %15 yağdan oluşur, geri kalan kısım ise çeşitli minerallerdir. 


 

VÜCUTTA KOLAJEN ÇOĞUNLUKLA NEREDE BULUNUR? 

Kolajen insan vücudunun; cilt, kemik, eklem, tendonlar, bağlar, düz kas dokusu, kan damarları ve diğer organlarında bulunur. Saç ve tırnakların önemli bir bileşenidir. Vücudun farklı bölgelerinde farklı kolajen türleri oluşur ve tip I kolajen en yaygın olanıdır. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

kolajen içerik görsel 2

 

KOLAJEN PEPTİT NEDİR?

Doğal kolajenin enzimler yardımıyla kontrollü olarak parçalanması ile oluşan kısa aminoasit zincirlerine kolajen peptit denir. Kolajen, yüksek glisin, prolin ve hidroksiprolin konsantrasyonu ile diğer proteinlerden farklıdır.

kolajen içerik görsel 3

Kolajen; balık ve sığırların kemiklerinde ve derilerinde bol miktarda bulunur. Kolajen peptitleri emilebilir formdaki kolajen proteinidir.

KOLAJEN YAPISI 

kolajen içerik görsel 4

Kolajen vücudumuzun temel yapı taşı proteinlerindendir. Vücudumuzdaki kas, kemik, eklem ve lifleri oluşturan kolajen birbiri üzerine sarılmış üç alfa zincirinden meydana gelmektedir. Vücudumuzda pek çok çeşit kolajen tanımlanmış olup bu kolajenler tip 1, tip 2 vb. şeklinde isimlendirilmiştir ve bu çeşitliliğin ana kaynağı kolajen tiplerinin moleküler yapılarından kaynaklanmaktadır.

KOLAJEN NEDEN AZALIR?

kolajen içerik görsel 5

Kolajen üretimini yavaşlatan tek unsur yaş almak değildir.

Bunun dışında;
• Modern yaşam tarzı
• Yüksek şeker tüketimi
• Yüksek oranda güneşe maruz kalma
• Sigara içmek
• Günlük alınması gereken C vitaminine dikkat etmeme
• Cilt bakımı ihmali
• Kirli hava etkileri
• Çok yoğun spor aktivitesi
• Uyku düzensizliği vücudumuzun kolajen depolarını azaltabilir. Kolajen takviyeleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KOLAJEN EKSİKLİĞİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

 
Vücuttaki kolajen miktarının azalmasının sebeplerinden bir tanesi yaş almaktır. Ancak, yaş alma dışında kolajen eksikliğine sebep olan, vücuttaki kolajen miktarını azaltan faktörler de mevcuttur. Öncelikle fazla şeker ve rafine karbonhidrat tüketildiğinde kolajen eksikliği görülebilir. Bunun dışında çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak vücuttaki kolajen miktarını azaltabilir. Yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanılmalı ve cilt sağlığına dikkat edilmelidir. En doğru bilgi için sağlık profesyonellerine danışmalısınız.